forum.mojacukrzyca.org Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Przesunięty przez: matimartyna
27-02-2010, 00:02
odliczenie od podatku
kropka4x4 

Słodki staż: 1991
Typ cukrzycy: Typ 1
Leczenie: Pompa
Insulina: NovoRapid
Glukometr: Accu-Chek Combo
Pompa: Accu-Chek Combo
Autor tematu
Pomogła: 3 razy
Wysłany: 02-03-2009, 20:28   odliczenie od podatku

Czy można odliczyc od podatku osprzęt do pompy i jeśli tak to w ramach czego ( leki, rehabilitacja?) Mam orzeczenie o st. niepełnosprawności. Dzięki za podpowiedź.

[ Komentarz dodany przez: matimartyna: 27-02-2010, 00:03 ]
Temat przeniesiono

Zoosia538 

Wysłany: 03-03-2009, 10:49   

W ubiegłym roku odliczałam osprzęt do pompy jako leki.

moskittiero 

Jak wyglądają szczegóły - co można odliczyć?
Czy trzeba mieć przyznany stopień niepełnosprawności aby skorzystać z ulgi?

Święty 

Słodki staż: VIII 2005
Wysłany: 03-03-2009, 18:09   

Mnie też to ciekawi...W Urzędzie Skarbowym powiedzieli, że mam wypełnić jakiś PIT 0 i więcej się nie dowiedziałem...Zero informacji na ten temat...Jeszcze tylko to, że nie może mnie rozliczyć zakład pracy, tylko muszę sam...

kropka4x4 

Autor tematu
Wysłany: 03-03-2009, 18:13   

ja to podciągnęłam pod to :

"Wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy). Za ww. wydatki uważa się wydatki poniesione na:
adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,
zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,
opłacenie przewodników osób niewidomych I 4) lub II 5) grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa - w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
utrzymanie przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa, psa przewodnika - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
opłacenie tłumacza języka migowego,
kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia,
leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdził, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo,
odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż karetką transportu sanitarnego,
używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł,
odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
na turnusie rehabilitacyjnym,
w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,
na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia.
Odliczeniu nie podlegają te z ww. wydatków, które zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Jeżeli wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Warunkiem odliczenia ww. wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek, jednego z niżej wymienionych orzeczeń:

orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach,
decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną,
orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów,
orzeczenia o niepełnosprawności, wydanego przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.
Odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, mogą dokonywać również podatnicy, na których utrzymaniu są następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe – jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekroczyły kwoty 9.120 zł."

nie wiem czy słusznie - najwyżej korektę będę składac
Ostatnio zmieniony przez kropka4x4 03-03-2009, 18:15, w całości zmieniany 1 raz  

rozalka 
gośka

Słodki staż: od 1990
Leczenie: Peny
Insulina 2: Lantus
Glukometr: Contour TS
Wysłany: 03-03-2009, 20:50   

Zoosia538 napisał/a:
W ubiegłym roku odliczałam osprzęt do pompy jako leki.

a dlaczego osprzęt do pompy traktujecie jako leki ?
przecież nawet paski do glukometru nie są lekiem
tylko insulina jest lekiem
Poza tym leki można odliczyć
"w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdził, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo"
Osprzęt bym odliczyła w całości od dochodu jako
"zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności"

SalonRecreativo 

Słodki staż: 03.01.2005
Insulina: Humalog
Glukometr: Optium Xido
Wysłany: 03-03-2009, 21:58   

Insulina to leki, czyli można odliczać kwotę powyżej 100 zł w miesiącu.
Osprzęt to sprzęt, więc można odliczać w całości.
Trzeba być niepełnosprawnym.
I można odliczać tylko zakupy za własne pieniądze, czyli jeśli ktoś miał refundację z NFZ czy PFRON, to nie może.
A z US trzeba uważać, bo wlepianie kar to to, co potrafią robić najlepiej.

I jeszcze coś - moim zdaniem to jest "Pit O" a nie 0. Nie dość, że to kółeczko takie grubiutkie, a nie chudziutkie, to jeszcze O jak odliczenia miałoby większy sens w tym wypadku :)

teri 

Słodki staż: 24 lata
Wysłany: 03-03-2009, 22:05   

Czy przy każdym stopniu niepełnosprawności można robić odliczenie, może ktoś wie?

kropka4x4 

Autor tematu
Wysłany: 03-03-2009, 22:30   

teri napisał/a:
Czy przy każdym stopniu niepełnosprawności można robić odliczenie, może ktoś wie?

wystarczy przeczytac to co wkleiłam i będzie wiadomo ;)

teri 

Wysłany: 04-03-2009, 08:12   

o kurcze, strasznie długie.. 8-| :) Ale przeczytam.. :-D dzięki!

Święty 

Wysłany: 04-03-2009, 08:13   

Fakt, kółko kółku nierówne, ale miałem na myśli PIT ZERO, a zero jest właśnie takie "0" :P . I podciągnę te wszystkie pompowe duperelki chyba właśnie pod to: "zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności". Ech, życie to nie bajka, jak mawiali starożytni Słowianie...

SalonRecreativo 

Wysłany: 04-03-2009, 19:34   

Święty napisał/a:
Fakt, kółko kółku nierówne, ale miałem na myśli PIT ZERO, a zero jest właśnie takie "0" :P

Ale to jest O a nie 0 :P

Święty 

Wysłany: 05-03-2009, 15:34   

U mnie w komputru zero wygląda tak: "0", małe o tak "o", a duze o tak "O" :D żebym jeszcze ja był taki okraglutki, a nie długi jak miesiąc, a chudy jak wypłata ;D .

teri 

Wysłany: 05-03-2009, 20:26   

Ojej, PIT O jak Odliczenie, mozna to tak zapamiętać. Mam pytanie - bo ja nigdy nic nie odliczyłam, ale właśnie policzyłam ile wydałam na pompę przez 6 lat i chyba zaczne w tym roku odliczać - więc może ktoś wie, czy z tymi PITami się składa w Skarbówce jakies załączniki typu faktury, orzeczenia etc?

SalonRecreativo 

Wysłany: 06-03-2009, 00:46   

teri napisał/a:
czy z tymi PITami się składa w Skarbówce jakies załączniki typu faktury, orzeczenia etc?

Do tego akt chrztu i mocz do analizy :P

A tak na serio, to do Urzędu oddajesz tylko PIT-O i PIT z rozliczeniem (czyli zazwyczaj 37).
Faktury i orzeczenia trzymasz przez 5 lat na wypadek kontroli, dopiero wtedy im pokazujesz.

teri 

Wysłany: 06-03-2009, 09:24   

dzięki! akt chrztu tez mam jakby coś... :)

justyna 
justyna

Słodki staż: marzec2009
Wysłany: 16-03-2009, 09:17   

Ja kiedyś dzwoniłam do Izby Skarbowej z prośbą o wyjaśnienie jakim dokumentami trzeba się wykazać odliczając sobie tę ulgę na samochód 2280. Miałam chorego tatę. Okazało się, że trzeba mieć tylko zarejestrowany na siebie samochód i, że to jest jedyna ulga , przy której nie trzeba okazywać żadnych faktur!!! 8-|
Niepełnosprawni w sumie mogą odliczyć 2x2280, tylko na tę drugą trzeba mieć papiery. Tylko sprawa nie jest taka prosta. Jeżeli ktoś skorzysta z tych ulg wizytę w US ma gwarantowaną i tam trzeba się ze wszystkiego tłumaczyć, a nie zawsze ich interpretacja jest zgodna z tą z Izby Skarbowej i trzeba się umieć tłumaczyć. Dla przeciętnego podatnika jest to czasem nie do przeskoczenia i wtedy składa korektę :-[ Argumenty, że dzwoniłam i mi powiedzieli....nie działają.
Mam nadzieję, że pomogłam, ale zawsze to jest sprawa miejscowego US, więc warto iść i spytać, albo uzbroić się w artykuły dotyczące odliczeń podatkowych i działać :-D

[ Dodano: 16-03-2009, 09:26 ]
Jeszcze jedno!
Pamiętajcie, że odliczeniu przy lekarstwach podlega kwota, która w danym miesiącu przekroczyła 100zl, więc w zależności od wydatków na lekarstwa, czasem warto robić zakupy co drugi miesiąc. Oczywiście jeśli to nie jest dla kogoś uciążliwe i możliwe, ale to się opłaca - na każdy miesiąc (6 w roku) przypada o 100zl więcej do odliczenia :-D

RAMZES 

Słodki staż: 1998
Glukometr: Evolution
Wysłany: 26-02-2010, 13:32   Wypelnieni pit ,ulgi.help.

Witam mam problem z wypełnieniem pit 37.Otrzymałem z ZUS pit40A i pit 11 od pracodawcy(pracowałem 8 miesięcy na pół etatu) . po wpisaniu wszystkiego jak mi się wydaje poprawnie wyszło mi ze mam do zaplaty US jakies 370zl . Słyszałem gdzies ze samo posiadanie grupy inwalidzkiej wiąże sie juz z jakimiś odliczeniami.

[ Komentarz dodany przez: matimartyna: 27-02-2010, 00:05 ]
Temat scalono z istniejącym
a szlachta niech wtedy tańcuje.

Cukrzyca typ 1 wykryta 15 maja 1998.

andrea 55 
Andrzej

Słodki staż: 1982
Typ cukrzycy: Typ 2
Insulina: Apidra
Wysłany: 26-02-2010, 15:33   

Ramzes wejdź na forum IPS; www.pit.dobry.pl i tam są osoby służące zawsze pomocą. Ja korzystam od samego początku
Ostatnio zmieniony przez andrea 55 26-02-2010, 15:35, w całości zmieniany 1 raz  

emdzi 
Magda-psycholog

Słodki staż: 1994
Glukometr: OneTouch Select
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 26-02-2010, 22:41   

Było już o tym na forum, ja odliczam m.in. leki, tu znajdziesz więcej w temacie.

mareczek 

Słodki staż: od 1982r.
Wysłany: 28-01-2012, 19:47   

Odświerzam temat w związku z okresem rozliczania zeznań rocznych, a mianowicie:
czy odliczacie w zeznaniu rocznym kwotę 2.280zł. w związku z dojazdami na zabiegi leczniczo-rehabilitacyje związane z dojazdem do diabetologa?
pomijając odpowiedzi urzedników, iż nie wolno bo nie sa to zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, wyroki sądów sa inne a mianowicie:
."..Nowoczesna medycyna nie umożliwia utożsamiania zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych tylko z samymi zabiegami, wykonywanymi przez personel ochrony zdrowia, z wyłączeniem lekarzy specjalistów. Sam proces rehabilitacyjny ma charakter mobilny i elastyczny..." co można interpretować bardzo szeroko 8-)

gabriela198 
mama króliczka

Słodki staż: 11.10.2010
Glukometr: Accu-Chek Go
Pompa: Paradigm 722
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 28-01-2012, 21:37   

ja odliczam
chodzę do księgowego i on powiedział, że mamy samochód i dziecko ze stopniem to można odliczyć

ollaaa 

Słodki staż: 1993
Pompa: Paradigm 715
Pomogła: 4 razy
Wysłany: 28-01-2012, 22:52   

To jeszcze się podepnę i zapytam - jak to jest, jeśli insulinę będę rozliczać jako leki (kwota powyżej 100 zł/m-ąc) a osprzęt do pompy jako sprzęt (całość), to czy powinnam mieć na to osobne fv, czy mogą być razem?

mareczek 

Słodki staż: od 1982r.
Wysłany: 29-01-2012, 08:45   

ollaaa napisał/a:
To jeszcze się podepnę i zapytam - jak to jest, jeśli insulinę będę rozliczać jako leki (kwota powyżej 100 zł/m-ąc) a osprzęt do pompy jako sprzęt (całość), to czy powinnam mieć na to osobne fv, czy mogą być razem?

nie trzeba posiadać osobnych faktur, ustawa o podatku dochodowym tego nie określa. Dla jasności odliczenia w przypadku weryfikacji zeznania przez US zrobiłbym zestawienie (podział) na leki i osprzet, żeby ewentualnie ułatwić sprawdzenie poprawności zeznania.

ollaaa 

Wysłany: 29-01-2012, 11:42   

Tak pewnie zrobię :)

pzdr

mc67 

Słodki staż: III.2010
Leczenie: Tabletki
Wysłany: 29-01-2012, 15:30   

Moim zdaniem, choć faktura na i dla tego, kto chce odliczać jest niekonieczna - bo ustawa o tym nie wspomina, to należy ją mieć. Otóż w razie kontroli jak dowiedziecie, że wydatki są poniesione na Was - uprawnionych :-??? , paragon nie określa nabywcy z imienia i nazwiska, a faktura tak.

Nasunęła mi się jeszcze jedna sprawa. Chodzi o tzw. dużą ulgę na niepełnosprawność, o której tu gdzieś "wyżej" była mowa, a która też nie wymaga faktur. O ile posiadanie ich też jest niekonieczne, to w razie kontroli trzeba udowodnić poniesienie kosztów, a te dokumentują faktury lub pokwitowania. Odliczeniu podlegają bowiem kwoty wydatków poniesionych. Jeżeli zatem niepełnosprawny ponosi koszty, to ktoś otrzymujący te wydatki ma przychód/dochód, który moim zdaniem ulega opodatkowaniu, musi go w konsekwencji wykazać w zeznaniu podatkowym.

gabriela198 
mama króliczka

Słodki staż: 11.10.2010
Glukometr: Accu-Chek Go
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 29-01-2012, 20:37   

http://www.pit.pl/ulga-rehabilitacyjna/

gaur 

Słodki staż: 12.2009
Wysłany: 07-03-2012, 21:03   

Powiedzcie mi proszę jak traktować paski i igły.
Rozumiem, że insulinę mogę odliczać jak lek - czyli kwotę powyżej 100 zł odliczamy.
Natomiast jak traktować paski i igły, czy również jak leki?
Jak wy to robicie i czy macie jakieś interpretacje, może ktoś był kontrolowany?

mc67 

Wysłany: 07-03-2012, 23:21   

Może to pomoże:

Pismo z dnia 3 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Katowicach nr IBPBII/1/415-750/10/ŚS dot. odliczenie wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne przez podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną: udokumentowane wydatki poniesione na zakup specjalistycznych igieł do portu naczyniowego podlegają odliczeniu, jeżeli dziecko podatnika uzyska orzeczenie o niepełnosprawności i wydatek będzie poniesiony w okresie, od kiedy niepełnosprawność jest datowana, natomiast brak jest podstaw do stwierdzenia aby wydatek poniesiony na zakup rękawiczek mógł zostać odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Pismo z dnia 4 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie nr IPPB2/415-244/07-2/IŚ dot. zakupu wkłuć do pomp insulinowych jako wydatek przeznaczony na cele rehabilitacyjne: zakup wkłuć do pomp insulinowych, umożliwiających diabetykom codzienne funkcjonowanie, uznawany jest za wydatek na cele rehabilitacyjne i podlega odliczeniu od dochodu w pełnej wysokości.

ollaaa 

Wysłany: 08-03-2012, 13:28   

mc67 napisał/a:
uznawany jest za wydatek na cele rehabilitacyjne i podlega odliczeniu od dochodu w pełnej wysokości.

To co, źle się rozliczyłam? :-/ Dzwoniłam do swojego US i babka mi powiedziała, że w przypadku osprzętu do pompy też odliczam wszystkie wydatki powyżej 100zł.

agusia29 
choruję ja i syn

Słodki staż: 11 lat.
Typ cukrzycy: Mody
Insulina 2: Humulin N
Glukometr: Accu-Chek Active
Pomogła: 17 razy
Wysłany: 08-03-2012, 14:29   

ollaaa najważniejsze, żebyś miała podkładkę na te wydatki a chyba nie ma znaczenia na ilu fv będą.

ja-12.2002 Kuba -02.2010

Przekaż 1% dla Kubusia http://dzieciom.pl/podopieczni/13695

mc67 

Wysłany: 08-03-2012, 18:24   

ollaaa napisał/a:
... To co, źle się rozliczyłam? :-/ Dzwoniłam do swojego US i babka mi powiedziała, że w przypadku osprzętu do pompy też odliczam wszystkie wydatki powyżej 100zł.

Sprawdź jeszcze raz, idź do US i złóż korektę PIT-a, czytaj też tutaj
Ostatnio zmieniony przez mc67 08-03-2012, 18:28, w całości zmieniany 1 raz  

SalonRecreativo 

Wysłany: 08-03-2012, 22:34   

Jeśli nie odliczyłaś sobie powyżej 10 tys. zł, to masz małe szanse na kontrolę. :)

JoannaGDA 
Aśka :P

Słodki staż: od 1999
Glukometr: Contour Link
Wysłany: 09-03-2012, 08:30   

SalonRecreativo napisał/a:
Jeśli nie odliczyłaś sobie powyżej 10 tys. zł, to masz małe szanse na kontrolę. :)

O byś się zdziwił. Jak pierwszy raz się rozliczałam w nowy urzędzie (po zmianie miejsca zamieszkania) to od razu mnie (i mojego męża) sprawdzili. Kazali sobie przynieść PITy plus faktury za wkłucia do pompy.

SalonRecreativo 

Wysłany: 09-03-2012, 21:03   

JoannaGDA napisał/a:
O byś się zdziwił. Jak pierwszy raz się rozliczałam w nowy urzędzie (po zmianie miejsca zamieszkania) to od razu mnie (i mojego męża) sprawdzili. Kazali sobie przynieść PITy plus faktury za wkłucia do pompy.

Nadgorliwi jacyś, normalnie im się w detal nie chce bawić. Albo to od rejonu zależy. :)

Spinka86 
PauOla ;)

Słodki staż: 26.10.2010
Glukometr: Accu-Chek Nano
Pomogła: 31 razy
Wysłany: 09-03-2012, 21:57   

No ja w tym roku duży zwrot dostanę... nie tylko za to co odliczyłam ale sam podatek...

mc67 

Wysłany: 12-03-2012, 22:13   

Znalazłem jeszcze coś takiego :)

[ Dodano: 14-03-2012, 22:44 ]
Dla siebie nic nie znalazłem, ale pompiarze i generalnie T1 mogą sobie znaleźć interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 października 2011 r. nr IPPB4/415-568/11-5/JK2 :>

WNeS 

Wysłany: 26-06-2012, 17:16   

Przepraszam ale ja czegoś nie rozumiem. To co ja mogę rozliczać. Nadwyżki (czyli kwoty powyżej 100pln) za każdy miesiąc? Bo ja tak zrobiłem (w ubiegłych latach też tak robiłem wydaje mi się- w każdym bądź razie miałem większe zwroty), wyszło mi tak600z kawałkiem tych nadwyżek. Tyle wpisałem do odliczenia a daostałem 111 zł. Kobieta mi powiedziała że to jest liczone jakoś tak że 18% od tych 600 liczą i to zwracają. Nie kumam. O ile dobrze pamiętam w ubiegłych latach miałem większe zwroty. Już sam jestem zamotany. Byłem w skarbówce, kobieta mi powiedziała że wszystko jest ok.
To oni zwracają całość tych wydatków powyżej 100pln w miesiącu? Czy to jest jakoś inaczej.
Niech ktoś kumaty się wypowie. Dzięki.

gosiakk 
mama diabetyka

Słodki staż: 28.07.2010
Pompa: Accu-Chek Spirit
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 26-06-2012, 18:30   

niestety 18% wpisanej w PIT-O nadwyżki

WNeS 

Wysłany: 26-06-2012, 19:20   

A od kiedy to tak jest. Od zawsze? W sensie od kilku lat czy może to weszło ostatnio z tymi 18 procentami?

gliwiczanka 

Słodki staż: IV 1995
Glukometr: CareSens N NFC
Pomogła: 39 razy
Wysłany: 26-06-2012, 21:27   

Cytat:
A od kiedy to tak jest. Od zawsze? W sensie od kilku lat czy może to weszło ostatnio z tymi 18 procentami?

do 2008 roku obowiązywał podatek 19%
od 2009 do dzis podatek 18 %

magda34 

Słodki staż: 9.2003
Pompa: DANA Diabecare R
Wysłany: 02-04-2013, 17:21   

czy odliczacie zasobniki na insulinę do pompy? Jak odliczacie paski do glukometrów jako lek czy osprzęt?

agusia29 
choruję ja i syn

Słodki staż: 11 lat.
Typ cukrzycy: Mody
Insulina 2: Humulin N
Glukometr: Accu-Chek Active
Wysłany: 03-04-2013, 13:05   

magda34 napisał/a:
czy odliczacie zasobniki na insulinę do pompy? Jak odliczacie paski do glukometrów jako lek czy osprzęt?

ja bym odliczyła jako osprzęt, ale to jest tylko moje prywatne odczycie. ;-)
Jak masz wątpliwości to dzwoń do skarbówki, ale najlepiej zwróć się na piśmie. :-D

ja-12.2002 Kuba -02.2010

Przekaż 1% dla Kubusia http://dzieciom.pl/podopieczni/13695

paulaczer 
Paula

Słodki staż: maj 2010
Insulina 2: Levemir
Glukometr: Glucosense Pro
Wysłany: 03-04-2013, 14:05   

Witam..tak sobie czytam... A to nie trzeba mieć umiarkowanego stopnia niepełnosprawności by móc robic odliczenia?-ja tez tego nigdy nie robiłam:(

magda34 

Wysłany: 03-04-2013, 21:59   

trzeba miec jeden ze stopni niepełnosprawności, lekki, umiarkowany lub znaczny, żeby odliczyć.
A jak odliczacie paski do glukometru?

Musze złozyc korekte i wole to zrobić dobrze zeby nie poprawiać, już sprawdziałam tu różne odpowiedzi Izby Skarbowej.
Niestety na temat zasobników nic nie było :(

paulaczer 
Paula

Wysłany: 04-04-2013, 07:44   

A jakie kwoty można odliczyć? Trzeba zebrać określoną sumę na fakturach?

magda34 

Wysłany: 04-04-2013, 08:49   

jesli chodzi o leki (insulina i inne które zaleca lekarz specjalista) to trzeba mieć faktury na ponad 100zł w miesiącu żeby odliczyć kwotę ponad 100zł.
Ja kupuję co kilka 2-3 miesiące insulinę i płace 120/160zł i tą nadwyżkę mogę odliczyć

paulaczer 
Paula

Wysłany: 04-04-2013, 15:07   

Kurcze...nie rozumiem....

gliwiczanka 

Słodki staż: IV 1995
Glukometr: CareSens N NFC
Pomogła: 39 razy
Wysłany: 04-04-2013, 15:38   

paulaczer napisał/a:
Kurcze...nie rozumiem....

http://www.pit.pl/ulga-rehabilitacyjna/

oprócz ulgi na leki istnieje możliwość odliczania jeszcze innych wydatków, pod warunkiem posiadania orzeczenia o niepełnosprawności lub bycia rencistą.

Ulga na leki

Specyficznie rozliczana jest ulga w związku z zakupem lekarstw. Nie zalicza się ani do wydatków limitowanych, ani do nieograniczonych kwotą górnego limitu (choć do tej ostatniej znacznie jej bliżej). Odliczenie na leki dotyczy wyłącznie różnicy pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu, a kwotą 100 zł. Z odliczenia korzysta się wyłącznie, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Podstawą jest zalecenie (pisemne) lekarza (np. recepta, karta pacjenta) oraz faktura (lub inny dowód poniesienia wydatku, wskazujący, że podatnik poniósł wydatek).

Rozliczenia dokonuje się następująco za każdy miesiąc:
kwota wydatkowana - 100 zł = kwota odliczenia

Np. w miesiącu styczniu wydatki na leki wyniosły 300 zł
300 zł – 100 zł = 200 zł – zatem odliczeniu od dochodu podlega kwota 200 zł.

UWAGA: Paragon z apteki nie stanowi dowodu poniesienia wydatku na cele rehabilitacyjne.
Ostatnio zmieniony przez gliwiczanka 04-04-2013, 15:43, w całości zmieniany 1 raz  

al 

Słodki staż: 12 lat
Glukometr: Care Sens N POP
Pomogła: 28 razy
Wysłany: 28-04-2013, 19:27   

Trochę późno pytam, ale myślicie, że można sobie Dexcoma i sensory odliczyć? 8-|

Hipo?Potem!

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu