forum.mojacukrzyca.org Strona Główna

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Czy tabletki Diaprel MR zastapić mozna tańszymi Gliclada ??
tannhauser 

Typ cukrzycy: Typ 2
Leczenie: Tabletki
Glukometr: Accu-Chek Nano
Autor tematu
Wysłany: 02-01-2012, 13:08   Czy tabletki Diaprel MR zastapić mozna tańszymi Gliclada ??

Od 6-ciu lat cale moje leczenie farmaceutyczne cukrzycy 2 polega na łykaniu co rano 2 tabletek Diaprelu MR 30mg co dosyć dobrze stabilizuje mi poziom cukru. Nigdy ani lekarz ani aptekarz nie proponował mi coś innego. Teraz przy okazji tego bajzlu z listą leków refundowanych zainetersowałem się tematem zamienników. Diaprel w stosunku do tego co placiłem wcześniej nieznacznie ale jednak drożeje ( na 25 zł/ 30 tabl), a widzę, że jest jego zamiennik znacznie tańszy o nazwie Gliclada 30mg ( 14zł/30 tabl) chemicznie i wg opisu niemal identyczny. Chcialem zapytać czy ktoś ma jakieś ( jakie) doświadczenia z tą Glicladą ? A może znajdzie się ktoś kto takie przejście z Diaprelu na coś innego juz dokonał ? Z dobrym skutkiem ?

NEMO 

Wysłany: 02-01-2012, 14:38   

Ja brałem kiedyś Diaprel MR, potem przeszedłem na tańszy lek ( nie pamiętam nazwy) a obecnie używam Glimehexal. To podpowiedział mi lekarz ( obcy, zastępujący moja lekarkę). Nie widzę żadnych różnic w działaniu. Różnicę w opłatach widzę :) . Proponuję śmiało przejść na ten zamiennik o którym piszesz i zobaczyć jak on na Ciebie będzie działał.

elaw 
Elaw

Słodki staż: 1998
Glukometr: Optium Xido
Wysłany: 02-01-2012, 15:08   

Brałam ponad 10 lat Diaprel MR i już 2 rok biorę biorę Glicladę-żadnej różnicy nie widzę.Proponuję śmiało przejść na Glicladę.
Nemo,a czy ten lek też bierzesz tylko raz dziennie,czy z każdym posiłkiem,gdyż czytam,że są przy tym leku jakieś cyfry -1,2,3.... proszę wyjaśnij.Pozdrawiam w tym Nowym Roku.
Ostatnio zmieniony przez elaw 02-01-2012, 15:10, w całości zmieniany 1 raz  

Zielonka 
Małgoś

Słodki staż: 04.2002
Leczenie: Peny
Pomogła: 7 razy
Wysłany: 02-01-2012, 15:11   

Ja również kiedyś brałam Diaprel MR,a teraz mam Glicladę.Na mnie ona działa bez zmian,ale cenowo jest tańsza.Zwróć uwagę na większe opakowanie 90 tabletek jest tańsze.

bogna_jak 

Słodki staż: 2001
Glukometr: Optium Xido
Pomogła: 3 razy
Wysłany: 02-01-2012, 15:12   

Zażywałam te pastylki przez kilka lat; tylko na początku kupowałam Diaprel MR, potem już zawsze brałam Glicladę.
Nie ma żadnej różnicy.

dino1 
już nie myślę

Słodki staż: 15 lat
Insulina: NovoRapid
Insulina 2: Insuman Basal
Glukometr: Microdot
Wysłany: 02-01-2012, 16:07   

NEMO napisał/a:
Ja brałem kiedyś Diaprel MR, potem przeszedłem na tańszy lek ( nie pamiętam nazwy) a obecnie używam Glimehexal. To podpowiedział mi lekarz ( obcy, zastępujący moja lekarkę). Nie widzę żadnych różnic w działaniu. Różnicę w opłatach widzę :) . Proponuję śmiało przejść na ten zamiennik o którym piszesz i zobaczyć jak on na Ciebie będzie działał.

Ja tez brałem przez jakiś czas Diaprel, potem glimehexal, ostatnio glibetic. Dla mnie akurat w sumie żadnej róznicy

NEMO 

Wysłany: 02-01-2012, 16:46   

elaw napisał/a:
a czy ten lek też bierzesz tylko raz dziennie,czy z każdym posiłkiem,gdyż czytam,że są przy tym leku jakieś cyfry -1,2,3..

Tak, lek biorę raz dziennie... cyfry oznaczają zawartość glimepirydu w mg w tabletce , np 1 mg, 2 mg - ja biorę 3 mg. Czyli Glimehexal 3.

tannhauser 

Glukometr: Accu-Chek Nano
Autor tematu
Wysłany: 02-01-2012, 16:49   

NEMO napisał/a:

W Diaprelu MR (tak jak zresztą w leku o nazwie Gliclada) substancją czynną jest Gliclazidum. Zaś w tym Glimehexal substancją czynną jest Glimepiridum, a więc to jest raczej lek już jednak z nieco innej rodziny i taka zamiana byłaby juz znacznie większa . Jak ktoś znajacy się dobrze na rzeczy mógłby mi różnicę między tymi lekami i ich działaniem opisać to będę mu wdzięczny.Tak czy inaczej zamiany Diaprel na coś innego sam bez lekarza oczywiście nie dokonam . Pytanie tylko ile w tym, że zawsze brałem coś droższego niż było dostepne wynikało z przywiązania lekarza, jego rutyny, niewiedzy czy też może z zainteresowania ;-) przepisywaniem konkretnego leku ?
Będę wdzięczny za dalsze Wasze uwagi na temat zamiany Diaprelu na cos trochę tańszego

Ciekawi mnie takze pytanie czy jak lekarz wystawi mi jednak - mimo mojej sugestii - receptę z literką "P" w dalszym ciągu uporczywie na Diaprel MR to czy w aptece będę mógł poprosić farmaceutę o zamianę tego leku na tańszą Glicladę i takową Glicladę mi w aptece bezproblemowo z nalezną refundacją ( o ile sytuacja z tym naturalnie się unormuje) wydadzą?

wigi 

Słodki staż: XII 2010
Glukometr: Accu-Chek Active
Pomogła: 20 razy
Wysłany: 02-01-2012, 16:58   

tannhauser napisał/a:
Ciekawi mnie takze pytanie czy jak lekarz wystawi mi jednak - mimo mojej sugestii - receptę z literką "P" w dalszym ciągu uporczywie na Diaprel MR to czy w aptece będę mógł poprosić farmaceutę o zamianę tego leku na tańszą Glicladę i takową Glicladę mi w aptece bezproblemowo z nalezną refundacją ( o ile sytuacja z tym naturalnie się unormuje) wydadzą?

Teraz żaden lekarz już nie ma prawa wystawic recepty z literką P, bo nowa ustawa to zmieniła.
Teraz lekarz ma wpisać przy nazwie leku literkę B (bezpłatne), albo R (ryczałt) albo 30% (odpłatność) albo 50% (odpłatność).
Aptekarz ma obowiązek zaproponować najtańszy refundowany zamiennik (zgodny skład chemiczny leku).

Muchomor 
Jadalny- tylko 1 raz

Słodki staż: 2002
Wysłany: 02-01-2012, 17:27   

tannhauser napisał/a:
moje leczenie farmaceutyczne cukrzycy 2 polega na łykaniu co rano 2 tabletek Diaprelu MR 30mg

Przede wszystkim witaj w naszym gronie.
Lek bez względu na nazwę, ma osiągnąć swój cel, z najmniejszymi skutkami ubocznymi.
Takie skutki czasami są, ale w większości przypadków są inne korzyści.
Dotyczy to również leków pobudzających trzustkę do intensywniejszego wydzielania insuliny.
Zamiana jednego leku na drugi, nie powinna powodować istotnych zmian leczniczych, lecz powoduje zmianę kosztów zakupu.
Też zaczynałem od drogiego Diaprelu, lecz szybko przeszedłem na jego tańsze zamienniki i to z dobrym skutkiem.
Poniżej podaję link do opisu doustnych leków przeciwcukrzycowych, na podstawie którego możesz się lepiej zorientować jakie są i co nam dają lub zabierają.
http://www.docedu.klrwp.pl/print.php?id=175
Dziwi mnie jednak to, że od 6 lat nic się w Twoim leczeniu nie zmieniło 8-| . To sugeruje, że chyba trzeba będzie zmienić lekarza.

wigi 

Wysłany: 02-01-2012, 17:45   

Jeszcze jedno. Jeśli lekarz dopisze przy nazwie leku na recepcie literki NZ (czyli nie zamieniać) to w aptece nie mają prawa wydać tańszego zamiennika leku.

Muchomor 
Jadalny- tylko 1 raz

Wysłany: 04-01-2012, 18:19   

wigi napisał/a:
literki NZ (czyli nie zamieniać) to w aptece nie mają prawa wydać tańszego zamiennika leku

Nowa ustawa mówi coś wręcz odwrotnego! Farmaceuta ma obowiązek powiadomić o zamiennikach.
wigi napisał/a:
Aptekarz ma obowiązek zaproponować najtańszy refundowany zamiennik (zgodny skład chemiczny leku).

O tym piszesz w poprzednim poście.
Ostatnio zmieniony przez Muchomor 04-01-2012, 18:22, w całości zmieniany 1 raz  

dino1 
już nie myślę

Słodki staż: 15 lat
Insulina: NovoRapid
Insulina 2: Insuman Basal
Glukometr: Microdot
Wysłany: 04-01-2012, 18:47   

wigi napisał/a:
Jeszcze jedno. Jeśli lekarz dopisze przy nazwie leku na recepcie literki NZ (czyli nie zamieniać) to w aptece nie mają prawa wydać tańszego zamiennika leku.

Niestety, tu akurat wigi ma rację. Farmaceuta ma obowiązek zaproponować tańszy zamiennik za wyjątkiem sytuacji, kiedy lekarz wyraźnie napisał NZ

wigi 

Wysłany: 04-01-2012, 22:48   

Proponuję się zapoznać z rozporządzeniem MZ w sprawie recept
http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU20112941739

Muchomor 
Jadalny- tylko 1 raz

Wysłany: 05-01-2012, 20:23   

dino1 i wigi
Wierzę Wam na słowo. :yes:

BożenaS 
bona

Wysłany: 06-01-2013, 13:49   

ja też brałam diaprel a teraz gliclade i nie ma różnic.

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu