To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
forum.mojacukrzyca.org
Forum portalu mojacukrzyca.org

Ogólnie o cukrzycy - Neuropatia - co pomaga?

Basia85 - 05-11-2010, 21:06
Temat postu: Neuropatia - co pomaga?
Od kilku miesięcy mam neuropatię -nogi bardzo bolą, pieką i kłują cały dzień a najgorzej wieczorem i nocą. Biorę ponoć najsilniejsze leki na to - thiogamme i benfogamme, w dodatku są drogie a niewiele pomagają. Lekarze twierdzą, że nie ma na to nic skuteczniejszego, a jeśli bardzo mi dokucza to mam brać środki przeciwbólowe, nawet silne jak ketonal, co nie bardzo mi się podoba... Może ktoś z Was bierze jakieś inne leki typowo na neuropatię, które pomagają lub zna chociaż jakieś domowe sposoby, aby choć trochę ulżyć??
Z góry dziękuję za pomoc.

Ged - 05-11-2010, 21:33

Cytat:

Od kilku miesięcy mam neuropatię -nogi bardzo bolą, pieką i kłują cały dzień a najgorzej wieczorem i nocą. Biorę ponoć najsilniejsze leki na to - thiogamme i benfogamme, w dodatku są drogie a niewiele pomagają

Brałem thiogamme i benfogamme z podobnym jak Ty rezultatem. Zero efektu. Benfogamme możesz zastąpić zwykłą wtaminą B1 ( na receptę ale cena o niebo niższa - ~4 zł. ) Ja ją łykam od czasu do czasu ale efekty :( Spróbuj, może Tobie przyniesie ulgę ;) Po domu natomiast chodzę w samych grubszych, cieplejszych skarpetach, bez kapci i to mi rzeczywiście trochę pomaga. Przynajmniej nic nie uwiera. Do dłuższego łażenia ( ja bardzo dużo z psem ) warto zainwestować w dobre " adidasy ". Testowałem Nike i Reebok. Moim zdaniem wygodniejsze są Nike ale to może tylko moje odczucie. Póki co innych sposobów nie znalazłem :( :( :(

[ Dodano: 05-11-2010, 21:46 ]
Basia85 napisał/a:
a jeśli bardzo mi dokucza to mam brać środki przeciwbólowe, nawet silne jak ketonal, co nie bardzo mi się podoba

Nie łykam żadnych środków przeciwbólowych gdyż chcę jak najdłużej chronić wątrobę. Wystarczy,że trzustkę mam uszkodzoną :(

Basia85 - 05-11-2010, 21:56

No właśnie ja też nie chcę się faszerować.
Dzięki za rady, pozdrawiam :)

nieKaz - 05-11-2010, 22:35

Mnie pomógł lek o nazwie Lyrica. Jest bardzo drogi, ale naprawdę skuteczny (Thiogammę też brałam ale nie pomagała).Brałam Lyricę przez 1,5 roku. Miałam potworną neuropatię, stopy tak mnie piekły, że nie mogłam spać w nocy. Jak nastąpiła poprawa, zaczęłam go stopniowo odstawiać a od ponad 2 lat nic już nie biorę, jedynie staram się dbać o dobre cukry. Pozdrawiam.
DFighter - 06-11-2010, 09:34

Basia85 napisał/a:
No właśnie ja też nie chcę się faszerować.
Dzięki za rady, pozdrawiam :)

najłatwiej doradzić "bierz to, weź tamto" ale może najpierw spróbuj pobiegać np. 20-30min. dziennie, rozruszać mięśnie, pobudzić nerwy, od regularnego wysiłku fizycznego nerwy mogą do pewnego stopnia się regenerować - jak twierdzi mój neurolog

RAMZES - 06-11-2010, 10:29

Czy komorki nerwowe moga sie regenerwowac?
na prostym przykładzie glejaka wielopostaciowego, guza mózgu, zazwyczaj bardzo złośliwego.

"Nowotwór atakuje przede wszystkim tkankę glejową która pokrywa komórki nerwowe, gdyby te miały zdolność regeneracyjną bez problemu odbudowały by się, a tak nie jest, glejak zawsze odrasta, w przypadku glejaka wielopostaciowego odrost całkowity guza lub nawet większy następuję nawet w przeciągu miesiąca po operacji przy znacznej częściowej resekcji. Dlatego też guz ten ma charakter naciekający, rozrasta się jak pajęczyna. "

ALE:)

"osoby po wypadkach, uszkodzeniach mózgu. Potrafią wrócić do częściowej sprawności w wyniku rehabilitacji. A to nic innego jak pobudzenie ruchem komórek do ich regenaracji. Są osoby, które żyją tylko z jednym płatem mózgu.
Na razie medycyna nie potrafi wyjaśnić tego zjawiska, ale jest ono związane z możliwością regeneracji komórek nerwowych zarówno centralnego, jak i obwodowego ukł. nerwowego. "

to drugie to sporadyczne rzadkie przypadki ale na potrzeby wlasnego optymizmu można to brać pod uwagę

Basia85 - 06-11-2010, 11:01

Naprawdę ruch może pomóc? Ja właśnie odkąd mam neuropatię raczej go unikam ( nad czym też ubolewam bo bardzo lubię długie spacery) bo wydaję mi się, że po chodzeniu nogi właśnie jeszcze bardziej mnie bolą. Więc jak to naprawdę jest?

do nieKaz: A ten lek Lyrica drogi to znaczy ile kosztuje? Teraz nic nie bierzesz i nogi w ogóle nie pieką/bolą?

sar - 06-11-2010, 11:13

Basia85 napisał/a:
... A ten lek Lyrica drogi to znaczy ile kosztuje?

a ja mogę ???

cena faktycznie z butów wyrywa ...

75 szt. - 226.67pln
150 szt. - 346.75pln

żródło ...

http://www.doz.pl/szukaj/s0-Lyrica

pzdr.
Witek :-]

ps.
Basiu ponawiam pytanie => gdzie i u kogo sie leczysz ???

DFighter - 06-11-2010, 13:17

@Basia: z tego co wiem umiarkowany wysiłek fizyczny jest w stanie pomóc,
neuropatia to nie jest ani stwardnienie rozsiane ani żadnym glejakiem, rozwija się - według najświeższych hipotez - według nieprawidłowego odżywiania komórek nerwowych (tylko nie wiadomo do końca na jaki nadmiar/niedobór substancji zła glikemia wpływa) - w cukrzycy może być to spowodowane złą glikemią ale w sposób pośredni, ponadto z tego co kiedyś czytałem jedno obszerne badanie w USA wykazało, że ok. 10% badanych diabetyków z neuropatią prawdopodobnie nie nabyło jej na skutek samej cukrzycy:) i bądź tu mądry

a te objawy nasilają się nocą, występują niezależnie od pory dnia, nie zależą od glikemii? badała Cię neurolog w sposób standardowy i czy może wysłała Cię na badania przewodnictwa nerwowego?

Basia85 - 06-11-2010, 14:50

Nogi (właściwie to bardziej stopy ;) ) bolą cały dzień, ale w różny sposób, tzn raz mocniej raz słabiej, raz pieką, raz kłują, raz bolą itd. Objawy nasilają się wieczorem i nocą. Czasem pieczenie i ból wzrastają wraz ze wzrostem poziomu cukru ale nie jest tak zawsze.
Jedyne badanie jakie miałam było wykonywane przez diabetologa i polegało na przykładaniu jakiegoś wibrującego przedmiotu (nie znam nazwy ;) ) i sprawdzanie czy czuję te wibracje i jak długo je odczuwam. Nie byłam u neurologa i nie zostałam tam przez nikogo skierowana. Stwierdzono tylko, że mam tę neuropatię i przepisano thiogamę i benfogammę.

Kate - 06-11-2010, 20:48

Basia85 napisał/a:
polegało na przykładaniu jakiegoś wibrującego przedmiotu (nie znam nazwy ;) ) i sprawdzanie czy czuję te wibracje i jak długo je odczuwam

Istnienie neuropatii można stwierdzić za pomocą specjalnych instrumentów. Robi to lekarz lub pielęgniarka oceniając u chorego czucie dotyku, bólu, temperatury i wibracji.

Badanie czucia wibracji - Widełki stroikowe
Badanie wrażliwości na dotyk - Monofilament
Badanie czucia bólu - Neurotips
Badanie wrażliwości na temperaturę - TIP-THERM

pakafoto - 06-11-2010, 21:27

nuuu.... moje mp system cos takiego wywalilo

DFighter - 06-11-2010, 22:20

Kate napisał/a:
Istnienie neuropatii można stwierdzić za pomocą specjalnych instrumentów. Robi to lekarz lub pielęgniarka oceniając u chorego czucie dotyku, bólu, temperatury i wibracji.

a jeśli w ten sposób nic nie wykryje to jest to coś innego? :)

Kate - 07-11-2010, 08:45

Basia podała za przykład badanie, zacytowałam je i podałam jego nazwę :)
Sam wcześniej proponowałeś następne, więc już nie powielałam. Chociaż myślę, że w podejrzeniu neuropatii powyższe badania różnicujące są wiarygodne.

Mariola600 - 07-11-2010, 09:29

Długo(kilka lat) przed wykryciem cukrzycy miałam przykre dolegliwości typu : gorące , zimne stopy , "ciężka" kołdra , niewygodne buty , uczucie ciasnych skarpetek , rękawiczek na rękach , wrażenie ,że chodzę po ściernisku , trudno gojące się skaleczenia, siniaki na nogach dwa, trzy miesiące .
Po wykryciu cukrzycy nakłuwacz na "5"
Obecnie ?...
jedną nóżką ,a raczej dużym palcem(w nocy)mimowolnie jeszcze trochę "kopię"..co mnie wkurza! , bo nie mogę temu zaradzić , no i ? ..czasami mąż rozmasuje zimne stópki ;) . To wszystko . Dolegliwości przeszły po roku samoleczenia pt. codziennie 10 km różnym tempem na nóżkach + suplementacja witaminowa ;) z naturalnych warzyw, mięs itp. Produktów , które zawierają witaminy potrzebne - niezbędne przy naszym schorzeniu.

...nakłuwacz teraz miedzy 2,5 a 3 , a kropla nawet za duża! - bez "wyciskania"..co przed dwoma laty było nie możliwe .
A wiec można jak się tylko chce :-)

Basia bierz się do "ROBOTY" !!! . Masz zadanie , masz podany czas w którym Twoje problemy zaczną znikać jeśli podejdziesz do tego z sercem.

Czekam na pierwsze wspomnieniowo - lajtowe posty .

Basia85 - 07-11-2010, 13:41

Dzięki wielkie :)
Ciekawa jestem tylko czemu żaden lekarz nie powiedział mi że przy tym schorzeniu spacery itp. są wskazane...
Ja jak już wcześniej pisałam mam wrażenie że po wysiłku jeszcze mocniej dokuczają mi te stopy ale może jak będzie on regularny i dłuższy to mi pomoże :)
Pozdrawiam

Mariola600 - 07-11-2010, 17:47

Basiu Kochana proszę Cię żebyś początkowe spacerki robiła z wyczuciem! . Dystans na miarę sił.
Mam propozycję ...sprawdź ile razy podniesiesz się na palcach nóg ...
Stań przy ścianie , oprzyj się o nią i podnieś jedną nogę uginając ją w kolanie. Drugą spinasz się na palce tak wysoko, na ile możesz jeden raz na sekundę (jest taki punkt, że stojąc na palcach wyżej nie można). Jak nie będziesz miała więcej siły przestajesz.
Sprawdź jedną , drugą nogę i podaj ile na każdą z nich udało Ci się "wspiąć" i gdzie najbardziej bolało.

nieKaz - 07-11-2010, 21:31

@Basia85. Zapomniałam napisać, że cały czas, zarówno jak brałam Lyricę, jak i teraz gdy jej nie biorę, staram się ćwiczyć stopy i w ogóle nogi. Bardzo dużo staram się chodzić no i oczywiście robię sobie masaże stóp. Jak było bardzo źle, to bardzo dużą ulgę przynosiło mi turlanie gołymi stopami po dywanie hantli.Jak tylko możesz to jak najwięcej ruszaj palcami i je masuj. U mnie już na tyle dobrze, że nawet mogę sobie od czasu do czasu pozwolić na chodzenie w butach na obcasach, a już myślałam, że takich butów nigdy nie założę. Pozdrawiam i głowa do góry. :-)
Kate - 08-11-2010, 11:10

".... Jak zapobiegać?
Zapobiec powikłaniu można, przestrzegając terapii zalecanej przy cukrzycy. Należy również zadbać o stopy, czyli chodzić w wygodnym obuwiu, zapobiegać otarciom, zadrapaniom stóp. Unikać forsownych marszy, przemoczenia i nagrzewania. Trzeba też natłuszczać skórę odpowiednim kremem (najlepiej przeznaczonym specjalnie do pielęgnacji stopy cukrzycowej). Każdą ranę powinno się zdezynfekować wodą utlenioną lub jodyną. Obcinając paznokcie, trzeba być ostrożnym, aby się nie skaleczyć, ponieważ rany sprzyjają infekcjom. Jeżeli mamy trochę wolnych funduszy, warto na pedicure chodzić do specjalistycznego gabinetu kosmetycznego, w którym wykonuje się zabiegi dla diabetyków..."

źródło

poczytaj troszkę tutaj:

http://www.medonet.pl/dol...cowa,index.html

Muchomor - 09-11-2010, 22:21

Basia85 napisał/a:
nogi bardzo bolą, pieką i kłują cały dzień a najgorzej wieczorem i nocą

Mnie na objawy neuropatycznych bólów, pieczenia i kłucia stóp zaproponowano ALAnerwen. Sprawdziłem w aptece. 20 tabletek, prawie 50 zł. A w internecie sprawdziłem ich skład. Kwas alfaliponowy, beta lanolinowy ( wyciąg z wiesiołka lub ogórecznika ), 5 rodzajów witaminy B, witamina C i selen.
Kupiłem więc oddzielnie kwas alfaliponowy ( 60 tab. 22 zł) lanolinowy (23 zł za 90 tab) no i pozostałe witaminy zestawu kompleks (kilka zł). Kiedy się skończyły pozostałem tylko przy kwasach.
Poskutkowało. Ulga spora. A ponadto kwas alfa spowodował obniżenie stężenia cukru.
Proponuję te dwa kwasy. Sądzę, że w porównaniu z podawanymi cenami innych leków koszt niewielki.

Kate - 09-11-2010, 23:36

Muchomor bardzo sensowna propozycja jak dla mnie.
A już miałam pytać właśnie nieKaz o lek, który opisała wyżej.
No i ceny znacząco się różnią dodam nieśmiało.

RAMZES - 11-11-2010, 11:40

Jeśli ktoś nie lubi łykać chemii to
kwas liponowy (kwas alfa liponowy)zawiera się w : szpinak, wątróbka, drożdże piwne,a cała reszta w żółtkach jaj.

Kate - 11-11-2010, 14:08

Pani w aptece zapodała, że jedna z wybranych propozycji z postu Muchomora, jest traktowana promocyjnie, więc min. 2 dychy w kieszeni zostaje :-P
matimartyna - 13-11-2010, 23:56

Offtopic przeniesiono do Hyde Parku.
Wienio1 - 14-11-2010, 08:56

Ostatnio wpadł mi w ręce formularz i reklamówka leku o nazwie Neurolipon-MIP 600 g ... Główny składnik to właśnie kwas alfa-liponowy ... Dawkowanie 1 kapsułka dzienne ... No i dobra wchłanialność przez żołądek i dwunastnicę ... Cena niezbyt zachęcająca :-[ ... Może ktoś to już to próbuje ... W moim przypadku liczyłoby się działanie zapobiegawcze :-roll ...
bogna_jak - 14-11-2010, 14:47

Szukałam wczoraj czegoś o bólach nóg, znalazłam ten wątek i już mam leki polecane przez Muchomora:
- OEPAROL, 60 kaps. (1-2 kaps. 3 razy dziennie)
- KWAS alfa-liponowy, 90 kaps. (1 kaps. 2 razy dziennie)
cena podobna, zapłaciłam 44 zł. z groszami :-)
Magnez mi nie pomaga, może ten zestaw pomoże 8-|

Muchomor - 14-11-2010, 18:21

bogna_jak napisał/a:
Magnez mi nie pomaga

Magnez i potas są przeciw nocnym kurczom nóg :-/ .
A kwas alfaliponowy i linolowy przeciw neuropatii, czyli inna bajka fake-santa .

bogna_jak - 14-11-2010, 19:26

Tak, tak... w nocy mnie bolą, więc ten zestaw na pewno lepszy :-D

[ Dodano: 18-11-2010, 07:57 ]
Leki biorę od 14-go, a ból już minął. :-D
Muchomorze, jesteś wspaniały!

Jeszcze mi tylko powiedz, czy brać je tylko do końca tych opakowań, czy zaklepać sobie dla nich miejsce przy posiłkach na stałe :-lol

sadownik - 05-02-2014, 13:25

Witam Forumowiczów! Jest ktoś tutaj, jeszcze ? Od niedawna mam neuropatię, zacząłem przyjmować dwa razy dziennie alaprolipon, lek robi swoje. Czuję się dobrze, na nowo zacząłem normalnie przesypiać noce. Proszę o radę, jaką najlepiej stosować teraz dietę ?

[ Dodano: 06-02-2014, 12:36 ]
Ponawiam pytanie, czy ktoś może mi napisać coś na temat neuropatii ?

Izabela 23 - 28-02-2014, 07:55

U mnie stwierdzono neuropatie jakieś 2 tygodnie temu, biore Neurovit i Milgamma. Mrowienie i drętwienie bardziej odczuwam w dłoniach w stopach rzadziej. Ogólnie czuje ulge po tych lekach. Drętwienia się zdarzają, ale tylko czasami. Przedtem dłonie praktycznie nie przestawały drętwieć. Staram się też chodzić częściej na spacery i robię ćwiczenia.